skladištenje hrane

Zima donosi hladnoću i manjak prirodnih izvora hrane za mnoge životinje, uključujući glodare poput miševa i pacova. Tokom ovog perioda, domaćinstva su često na meti ovih štetočina, jer traže toplo sklonište i lako dostupnu hranu. Pravilno skladištenje namirnica tokom zime ne samo da štiti vaše zalihe, već i sprečava infestaciju glodara. Deratizacija obuhvata metode zaštite od štetočina koja efikasno rešava problem ukoliko se pacovi i miševi nastane u vašem okruženju.

Šta privlači glodare da izaberu baš vaš dom

Glodari su životinje koje traže izvore lako dostupne hrane, vode i zaklona koje brzo pretvaraju u trajno stanište. Hladno vreme ih podstiče da se približe ljudskim domovima, gde najčešće pronalaze idealne uslove za preživljavanje bez velikih napora. Loše skladištena hrana, njeni ostaci, pa čak i kuhinjski otpad mogu biti dovoljni da privuku ove nepoželjne goste koji imaju izuzetne receptore za pronalazak povoljnih prilika.

Pravilno skladištenje hrane

Da biste zaštitili svoju hranu od glodara, važno je pridržavati se sledećih opštih pravila.

Koristite čvrste posude za skladištenje

Skladištite hranu u plastičnim, staklenim ili metalnim posudama sa poklopcem koji čvrsto prijanja. Kartonske kutije, kao i papirne i plastične kese lako se grizu i ne predstavljaju nikakvu prepreku za glodare ukoliko se nađu u blizini.

Držite hranu na visini

Ne držite hranu na podu, postavite je na police ili u ormare i vitrine. Glodari se češće kreću po niskim i nepristupačnim mestima, pa je manja verovatnoća da će ih privući ako je sklonite sa potencijalnih koridora za njihovo kretanje.

Redovno čistite kuhinju i ostavu

Prebrišite mrvice, uklonite prosutu, i bacite staru ili pokvarenu hranu. Čista kuhinja je prvi korak ka zaštiti od glodara. Održavajte higijenu radne ploče, šporeta i ostalih kuhinjskih elemenata nakon pripreme hrane. Iz ostava izbacite sve nepotrebne stvari, obavljajte redovno čišćenje i proveru postojećih namirnica.

Održavajte zalihe svežim

Rotirajte zalihe hrane tako da vam starije namirnice budu pri ruci kako bi ih iskoristili prve. Na ovaj način ćete izbeći nakupljanje hrane koja može privući štetočine, ali i da u jednom trenutku bude zaboravljena uz pretnju da će joj isteći rok.

Skladištenje specifičnih vrsta hrane

Brašno i žitarice su često na meti glodara, izbegavajte da ih čuvate na duži period u papirnim pakovanjima u kojim ih najčešće i kupujemo, posebno ako su zalihe na lako dostupnim mestima i u mračnim prostorijama. Voće i povrće, ukoliko ste u mogućnosti, čuvajte u frižideru ili posudama sa poklopcem. Posebnu pažnju obratite na hranu za kućne ljubimce. Osim za vaše kućne ljubimce, ova hrana je prava poslastica i za glodare, a često se dešava da po koja granula ostane na podu u prostoriji u kojoj je čuvate.

Prevencija ulaska glodara u štićeni prostor

Proverite sve tačke koje mogu potencijalno biti ulaz za glodare. Ukoliko uvidite pukotine, rupe ili proreze na spojevima zidova, oko vrata, prozora ili instalacionih cevi, dobro ih zatvorite. Miševi se mogu provući i kroz rupe za koje vam to deluje nemoguće. Održavajte okolinu objekta čistom, uklonite ostatke jeseni, grane, lišće i druge sitnice kojima tu nije mesto. Redovno praznite kante za smeće i držite ih uvek zatvorenim.

Kada vam je potrebna profesionalna deratizacija

Ako primetite znakove prisustva glodara, poput izmeta, ugriza na ambalaži ili zvukova grebanja, obratite nam se za pomoć. Identifikovaćemo problem, detektovati i eliminisati glodare koristeći najadekvatnije mere za vaš slučaj i daćemo vam savete za dalju prevenciju.

Pravilno skladištenje hrane tokom zime je veoma važno za preventivnu zaštitu vašeg doma od glodara. Koristite čvrste posude, održavajte prostorije čistim i blokirajte potencijalno ulazne tačke kako biste sprečili ove štetočine da se usele u vaš prostor. Ukoliko ipak dođe do infestacije, Eko Tim je tu da efikasno rešiti problem i omogućiti vam mirnu i toplu zimu.