
Kako izgledaju glodari?
Glodari su toplokrvni sisari koji se nastanjuju širom sveta. Imaju prednje velike zube za grickanje , koji su im prilagođeni za žvakanje. Glodari žvaću razne predmete koji su im na raspolaganju i nanose veliku štetu u kućama i oko njih.Glodari mogu oštetiti zgrade, kontaminirati hranu i preneti bolesti ljudima.
Vrste glodara
Glodari (Rodentia) su najveći red sisara.
Porodica glodara uključuje preko 2.000 vrsta pacova, miševa, golubova, voluharica, dabra i još mnogo toga. Važno je znati kojim vrstama glodara se bavite; imaju različite navike i sklonosti.
Od miševa i štakora, pa sve do mikrobila i činčila, glodari imaju vrlo različite potrebe, tako da je važno da istražite šta vam tačno treba.
U Srbiji su najpoznatiji glodari:
- Domaći crni pacov (Rattus rattus)
- Sivi pacov (Ratus novergicus)
- Domaći miš (Mus musculus)
- Šumski miš (Apodemus sylvaticus),
- Poljski miš (Apodemus flavicolis)
- Prugasti miš (Apodemus agricus)
Pored navedenih vrsta glodara u Srbiji postoje i voluharica, krtica, hrčak, bizamski pacov….
Kako sprečiti glodare da uđu u vašu kuću?
Sprečavanjem pristupa vašem domu i hrani predstavlja najefikasniji metod prevencije protiv glodara.
Kako se rešiti glodara?
Najefikasniji način da ne dodje do infestacije glodara jeste upravo čistoća. Ako u svom domu ili poslovnom prostoru pronađete glodara ili neki znak da su oni u vašoj okolini, najbolje je da se obraite stručnjaku za suzbijanje glodara. Osim što ih je teško kontrolisati, glodari mogu da prenose bolesti i da prljaju hranu otpadom, krznom i pljuvačkom.
Kako Eko-tim vrši deratizaciju?
Pre preduzimanja bilo kakvih metoda kontrole ili istrebljenja potrebno je identifikovati koja je vrsta glodara u pitanju. Nakon što obavimo temeljan pregled prostora, predložićemo najbolje rešenje za uklanjanje glodara i sprečavanje njihovog povratka.
Deratizacija se vrši postavljanjem deratizacionih kutija na prethodno određenim mestima – deratizacionim (kontrolnim) tačkama.
Deratizacione kutije mogu sadržati feromonski lepak ili rodenticide u zavisnosti od mesta postavljanja i namene objekta.
Eko Tim deratizaciona mesta obeležava, ucrtava u mapu prostora zarad nahnadnih monitoringa i opservacija. Po najvišim standardima struke izrađuje se deratizaciona mapa sa listingom opservacija i na osnovu redovnih monitoringa problem sa glodarima postaje prošlost.
Kvartalno se radi grafički prikaz sa trendovima i na taj način se postiže potpuna kontrola sa prikazom stanja štićenog prostora kada je u pitanju pojava glodara.