Šta je plamenac brašna
Plamenac brašna (lat. Ephestia kuehniella) je leptir dužine od 10 do 14mm, čiji raspon krila se kreće od 20 do 22mm. Prednja krila su sive, a zadnja prljavo bele boje. Ženka polaže oko 200 jaja u brašno iz kojih se razvija gusenica veličine do 18mm. Odgovarajuća temperatura pogodna za razvoje ovog insekta je oko 29⁰C. U toku godine može da se razvije tri generacije plamenaca brašna.
Šteta koji plamenac brašna nanosi
Plamenac brašna nastanjuje brašno. U njemu polaže jaja, koja se razvijaju u gusenicu koja dalje lepljivim nitim kontaminira brašno. Na taj način stvaraju se veće ili manje grudve, koje zapušavaju cevi u mlinovima, te mogu napraviti veliki problem u radu mlina. Obično nastanjuje mlinove, ali i sva ona mesta gde se nalazi brašno. Pored pšenice i brašna, plamenac brašna napada i suvo voće, kikiriki, sojino brašno, suve gljive, jezgro oraha, bademe, testeninu…
Plamenac suvog voća
Plamenac suvog voća (lat. Plodia Interpunctella) je fotofobna štetočina koja se hrani žitom i njegovim prerađevinama. Može se pronaći u skladištima suvog povrća i voća, dvopeka, keksa i sličnih prehrambenih proizvoda. Na našim prostorima vrsta ima do tri generacije. Prezimljava u formi gusenice i lutke.
Kako se rešiti plamenca brašna
Pre unošenja proizvoda u skladište, silos, ostavu, neophodno je dobro pripremiti prostor. Drugim rečima, očistiti ga, sanirati, ukoliko postoje neka oštećenja, obaviti preventivnu dezinsekciju. Kada se proizvod unese u prostor, savetuje se stalna provera temperature, vlažnosti vazduha, ambalaže u kojoj se nalazi proizvod i sl.
Ukoliko dođe do pojave plamenca brašna, najefikasniji, najbrži i najsigurniji način uništenja jeste sprovođenjem fumigacije. Da bi fumigacija sve to postigla neophodno je da je sprovedu profesionalci, ljudi koji imaju znanje i neophodna hemijska i mašinska sredstva.
Fumigacija se sprovodi u hermetički zatvorenom prostoru, da slučajno ne bi došlo do curenja gasa u spoljašnju sredinu. Proces traje ukupno osam dana, šest dana je delovanje gasa na zaražene proizvode, a dva dana se vrši provetravanje.
Ukoliko se plamenac brašna javi u manjim, kućnim ostavama, svi zaraženi proizvodi se bacaju, a prostor se temeljno čisti, dezinfikuje, nakon čega se mogu ubaciti novi, zdravi proizvodi.
Uspešnu borbu sa plamencom brašna obavljamo i mi iz Eko Tima. Iskustvo u radu, kao i odgovarajuća ekološka sredstva su glavni alati u našem poslu. A da smo dobri u tome potvrđuju i standardi EU koje ispunjavamo, kao i dozvole od strane nadležnih službi.
Kontaktirajte nas za sve nedoumice i pitanja, kao i dogovor oko izlaska na teren i procene situacije.